Notes nastolatki

Malowanie tenisówek od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie, jednak nie wiedziałam za bardzo jak się za to zabrać. Nie znalazłam na ten temat zbyt wielu artykułów i miałam problem z wybraniem niezbędnych przyborów. Długo szukałam takich informacji, dlatego postanowiłam, że podzielę się moimi doświadczeniami.

Malowane trampki

Jakie są najlepsze buty do malowania farbami?

Myślę, że nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Ja wybrałam zwykłe białe materiałowe trampki, ponieważ stwierdziłam, że malowanie na nich będzie najłatwiejsze.

Jakie wybrać farby do malowania butów?

Farby uzależniamy od rodzaju butów. W zależności czy są to buty zamszowe, czy skórzane, czy materiałowe (tak jak moje) potrzebne będą inne media. Na rynku znajdziemy wiele propozycji np. pastele, markery, pisaki, czy farby. Ja zdecydowałam się na akrylowe farby Fevicryl przeznaczone do malowania tkanin. Można też użyć zwykłych farb akrylowych wymieszanych ze specjalnym medium do tkanin, jednak czytałam, że to rozwiązanie jest mniej trwałe i farba się potem kruszy. Warto również kupując cały zestaw dokupić dodatkowo białą farbę, ponieważ bardzo szybko się kończy.

farby do tkanin

Proces tworzenia

Przed malowaniem wyciągnęłam z butów sznurówki, a następnie sięgnęłam po farby. Najpierw pomalowałam całą materiałową powierzchnię tenisówek na kolor tła. To bardzo ułatwiło późniejsze malowanie, ponieważ tkanina na początku jest bardzo chłonna. Po odczekaniu aż pierwsza warstwa wyschnie sięgnęłam znowu po pędzel. Przy malowaniu tych butów inspirowałam się obrazem Van Gogha pt. ”Plain near Auvers”.

Ręcznie malowane trampki

Jak utrwalić farbę na butach?

Kiedy skończyłam malowanie odłożyłam trampki na 24h, aby dobrze wyschły wedle zaleceń producenta akryli. Następnie należało utrwalić farbę. Na opakowaniu było napisane, aby przeprasować tkaninę na odwrotnej stronie. Trudno zrobić coś takiego w przypadku butów, więc w tym celu użyłam suszarki. Farby, które wybrałam idealnie się sprawdziły. Nie schodzą pod wpływem wody, kolor się trzyma i jak dotąd nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.

 

Jednak niestety moja metoda miała kilka błędów. O tym, co w niej poprawiłam możecie przeczytać w najnowszym artykule, a w filmik, w którym pokazuję proces malowania tych butów znajdziecie tutaj.

Jak pomalować buty

Buty DIY

 

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!