Kiedy myślę o grafice to w mojej głowie powstaje mapa myśli. Jedna z chmurek to grafika komputerowa, a druga to rastrowa. Wydają się sobie bliskie jednak mają znaczące różnice. Warto je poznać, aby skutecznie i efektywnie z nich korzystać. Którą z tych dziedzin grafiki wykorzystuje się częściej, dlaczego w ogóle potrzebne są dwa rodzaje i w jakim celu się je wykorzystuje? Odpowiedzi na te pytania i inne znajdziecie w tym wpisie...

 

blog o grafice komputerowej


Co to grafika rastrowa?


Kolejny dzień. Dzwoni budzik. Wyciągasz rękę żeby go w końcu wyłączyć. Ostatecznie zwlekasz się z łóżka. Jak co dzień otwierasz lodówkę i otulasz się chłodnym powietrzem. Ale dlaczego o tym piszę? Grafika rastrowa to właśnie to otulające Cię powietrze. Otacza cię z każdej strony. Robisz zdjęcia, skrina fajnego posta na Instagramie ? – to właśnie grafika rastrowa. Określana jest również jako bitmapa i składa się z pikseli.

blog fotograficzny


Wady i zalety grafiki rastrowej


Charakterystyczną cechą grafiki rastrowej jest niska jakość obrazu przy dużych powiększeniach. Bardzo widoczne stają się wtedy pojedyncze piksele. Istotna jest również możliwość manipulacji zdjęciem – fotomontaż. Możemy wpływać różnymi efektami na wybrane przez nas części grafiki, aby je urozmaicić i dopracować. Poza tym rastry mają praktycznie nieograniczoną paletę barw i przejść kolorystycznych, dlatego grafika rastrowa jest wykorzystywana tam, gdzie w grę wchodzą foto realistyczne obrazy – zdjęcia itp.

Zobacz prosty tutorial edycji zdjęć w Photoshopie.

rodzaje grafiki
Grafika rastrowa jest skalowalna. Można ją powiększać i zmniejszać. Niestety, powoduje to utratę pikseli lub sztuczne zagęszczenie punktów – gorszą jakość. Warto również wiedzieć, że raz zmniejszony plik rastrowy nie wróci do swojej pierwotnej jakości.


W jakich programach tworzy się grafikę rastrową?


Grafikę rastrową można tworzyć za pomocą wielu mediów. Przede wszystkim w wielu programach np. Photoshop, Gimp, Affinity designer czy Procreate oraz przy użyciu aparatu. Typowe rozszerzenia pliku dla tego typu projektów to JPEG, PNG oraz GIF.

Przeczytaj też prosty tutorial w Procreate. Dowiesz się jak zrobić kwiatowy tekst i jak używać maski. Kliknij tutaj!

co to grafika wektorowa


Co to grafika wektorowa ?


W tle leci spokojna muzyka. Delikatna melodia roznosi się po pokoju. Siedzisz sobie wygodnie na miękkim fotelu. Sączysz cieplutką herbatę w twoim ulubionym kubku. Ale chwila! Czegoś tu brakuje. Nie ma miodu. Czas na spacer do piwnicy po nowy słoik – myślisz sobie. Grafika wektorowa to właśnie taki spacer do piwnicy. Nie zdarza się codziennie, ale czasem jest potrzebny.


Wady i zalety grafiki wektorowej


Grafika komputerowa opiera się na matematyce. Składa się z krzywych umieszczonych w układzie współpodrzędnych. Ma to swoje wady i zalety. Niezaprzeczalnie jej atutem jest możliwość edytowania poprzez punkty – możesz zobaczyć je na zdjęciu poniżej.

grafika komputerowa
Takie projekty są również bezstratnie skalowalne. Można je zmniejszać i powiększać nawet do ogromnych rozmiarów, a i tak jakość będzie idealna. Dzięki tej właściwości logo marki pozostanie tak samo ostre i wyraźne zarówno w małym formacie - np. na wizytówkach, jak i na dużym banerze.

grafika wektorowa
Wadą grafiki wektorowej jest duży rozmiar plików. Gdybym próbowała zmienić zdjęcie z aparatu na wektor- po pierwsze wielkość pliku byłaby ogromna i mijałoby się to z celem. Po drugie bardzo trudno byłoby je idealnie odtworzyć. Właśnie dlatego grafikę wektorową wykorzystuje się w określonych przypadkach.


Zastosowanie grafiki wektorowej


Ten rodzaj grafiki przydatny jest, gdy nasz projekt składa się z prostych kształtów – logo, ikony, infografiki. Co więcej dzięki grafice wektorowej drukowanie zaprojektowanych wzorów np. na dzianinach, czy papierze jest łatwiejsze. Stosuje się ją również przy tworzeniu map, herbów, różnego typu znaków, np. drogowych.


podstawy grafiki komputerowej blog


W jakich programach tworzy się grafikę wektorową ?


Grafikę wektorową tworzy się np. w Adobe Illustrator, Coreldraw, lub darmowym Inkscape. Typowe rozszerzenia pliku dla tego typu projektów to AI, EPS, czy SVG.
Dodatkowo wiele programów, może w razie potrzeby konwertować pliki między formatami wektorowymi i rastrowymi.


Jeśli interesuje Was temat grafiki wektorowej to polecam wam ten darmowy tutorial na youtube. Dowiecie się z niego jak stworzyć takie logo jak na zdjęciu poniżej w Adobe Illustrator. Wiem, że jest to płatny program, ale możecie bez problemu ściągnąć wersję próbną, która jest ważna 7 dni.

zalety grafiki wektorowej


Podsumowanie


Linie i kształty utworzone z równań matematycznych tworzą grafikę wektorową, a tysiące pikseli tworzą obrazy rastrowe. W przeciwieństwie do rastrów wektory można skalować nawet do ogromnych rozmiarów bez utraty jakości. Używa się ich gdy projekt jest złożony z prostych kształtów tak jak ikony lub logo. Natomiast grafika rastrowa wykorzystywana jest głównie tam, gdzie w grę wchodzą foto realistyczne obrazy – zdjęcia itp.

 

Dowiedz się również jak efektywnie wizualizować projekty ?

 

niebieska godzina w fotografii notes nastolatki