Notes nastolatki

Jako, że od dłuższego czasu prowadzę sprzedaż na wyżej wspomnianej platformie postanowiłam podzielić się moimi wrażeniami i odpowiedzieć na pytania, które mi samej krążyły po głowie jak zaczynałam tam swoją przygodę. Czy to bezpieczne? Czy mnie tam nie oszukają?

 

Czy sprzedawanie na vinted ma sens?

zarabianie online na rzeczach używanych

 

na czym polega sprzedaż na vinted?


Co to jest vinted? – do czego służy i na czym polega?

Vinted to aplikacja do sprzedawania rzeczy przez osoby prywatne. Za małe ubrania, zapomniane lalki barbie? Wystaw je na vinted.

Całe vinted rozgrywa się w aplikacji mobilnej, a także na stronie internetowej. Zrobisz tam wszystko. Od wystawienia ogłoszenia po przelew zarobionych środków na konto. Apka jest bardzo intuicyjna i ma przyjemny design. Dobrze się z niej korzysta. Działa również na tabletach (O wiele wygodniej mi się tam przegląda).

jakie kategorie są na vinted


Głównie spotkasz tam rzeczy używane, ale czasem nawet ciuchy z metkami się trafią.

O vinted dowiedziałam się z ich licznych reklam. Puszczają je w całej sieci google, a nawet w telewizji. Trudno je przeoczyć, prawda? Dział marketingu prężnie tam działa i budżetu im nie brakuje. Nastawiają się na ekspansję i rozgłos. Działają już w piętnastu krajach! Ich główny slogan to "Nie nosisz? Sprzedaj!" - brzmi zachęcająco, co? Reklama to jedno, ale czy to naprawdę takie proste i przyjemne w rzeczywistości?

sprzedawanie używanych rzeczy online


Czy vinted jest darmowe? Czy bierze prowizję?

Założenie konta i korzystanie z vinted jest całkowicie darmowe. Ze strony sprzedającego nie ma żadnych obowiązkowych opłat. Wystawienie dowolnej liczby produktów jest bezpłatne, a ogłoszenia są bezterminowe.

Ze strony kupującego opłaty są, gdy zdecyduje się dokonać zakupu. Wlicza się w to oczywiście koszt wybranego produktu, wysyłki, oraz jeśli kupujesz przez opcję "kup teraz" obowiązkowa „ochrona kupującego”.

Ta prowizja od sprzedaży (bo tym w sumie jest ochrona kupującego) oraz opłaty za promowanie/wyróżnienie swoich ogłoszeń to główny dochód vinted.

Ciekawostka: Przez tą obowiązkową opłatę za ochronę kupującego przy opcji „kup teraz” Urząd ochrony konkurencji i konsumentów nałożył na vinted karę ponad 5mln złotych.

Alternatywą dla opcji kup teraz jest jedynie umówienie się ze sprzedającym na przelew poza platformą. Wiąże się to niestety z dużym ryzykiem i próbami oszustwa. Takie transakcje nie obejmują pomocy vinted i rozstrzygania sporów, dlatego z niej nie korzystałam. Wydają mi się bardzo podejrzane i nie mam wtedy gwarancji, że transakcja się powiedzie. Ja sprzedaję i kupuję tylko przez kup teraz.

ile trwa wypłata na vinted


Co to znaczy podbij na vinted?

Są dodatkowe opcje płatne, z których sprzedający może korzystać: podbicie oferty, albo promowanie szafy.
Podbicie oferty dotyczy jednego ogłoszenia. Za kilkuzłotową opłatą możesz podbić swoje ogłoszenie. To oznacza, że będzie wyświetlać się na samej górze w wynikach wyszukiwania. Minusem tej opcji jest to, że za każde ogłoszenie trzeba oddzielnie zapłacić.

Promowanie szafy wyróżnia wszystkie Twoje aktualne ogłoszenia i jest to jednorazowa oplata ok. kilkunastu złotych. W wynikach wyszukiwania pojawisz się pomiędzy innymi produktami w taki sposób jako sugerowane oferty:

jak wyglądają sugerowane oferty na vinted

Osobiście wypróbowałam kilka razy promowanie szafy, gdy miałam dużo aktywnych ogłoszeń. Miałam przez to zdecydowanie więcej wyświetleń i serduszek, ale większej sprzedaży nie odczułam. Może bez tego promowania byłaby mniejsza, ale trudno mi to stwierdzić.


Ile trwa wypłata pieniędzy z portfela na vinted?

Wypłata z vinted może trwać max. 5 dni roboczych. Ja nigdy nie miałam problemu z wypłatą zarobionych środków na tej platformie. Ostatnią taką operację rozpoczęłam 26.06 i 4.07 pieniądze miałam na koncie.

 

Jaka są opcje wysyłki na vinted?

Możesz skorzystać z usług Inposta, DPD, UPS i Poczty polskiej. Do wyboru są 3 wielkości paczek.

 
rodzaje przesyłek na vinted


Vinted wymiary paczek

Poniżej wymiary paczek, które oferuje vinted i opcje które najczęściej wybieram:

Rozmiar Mały (S)

Inpost paczkomat/kurier max.0.5kg 8x38x64cm

Orlen paczka max.0.5kg 8x38x60cm

Rozmiar Średni (M)

Inpost paczkomat/kurier max.1kg 19x38x64cm

Orlen paczka max.1kg 19x38x60cm

Rozmiar Duży (L)

Inpost paczkomat/kurier max.2kg 41x38x64cm

Orlen paczka max.2kg 41x38x60cm

 

Vinted jaki czas na wysyłkę?

Sprzedający ma max. 5 dni na wysyłkę przedmiotu od momentu, gdy zostanie kupiony. Najlepiej zrobić to jak najszybciej.

 

Co jeśli kupujący nie odbierze paczki?

Jeśli w ciągu wyznaczonego czasu kupujący nie odbierze paczki wraca ona do nadawcy.

Czy vinted jest bezpieczne?

To kluczowe pytanie, które chodziło mi po głowie, gdy zastanawiałam się nad sprzedażą na vinted. Dołączyłam tam w listopadzie 2021, więc już sporo czasu minęło. Z tej perspektywy, uważam, że to fajna i bezpieczna platforma o ile jesteś czujna/y. Sprzedawałam i kupowałam tylko przez opcję kup teraz, która gwarantuje support ze strony vinted w razie problemów i nie spotkałam się z niemiłymi incydentami. Osobiście boję się umawiać z kupującym poza platformą na przelew. Fałszywe potwierdzenia przelewów nie są rzadkością i chciałam uniknąć takiego ryzyka.

vinted blog sprzedawanie online


Zgłaszanie reklamacji na vinted

Jako sprzedająca nigdy nie miałam sytuacji z uwagami/reklamacjami ze strony kupującego. Za to raz przy jednym z moich zamówień, bluzka przyszła totalnie nie do użytku. Miała być w rozmiarze S, a nie pasowała nawet na M. Napisałam to w wyznaczonym polu w uwagach w konwersacji ze sprzedającą i bez problemu dostałam zwrot pieniędzy włącznie z kosztami przesyłki!

Nowości w aplikacji vinted.

Na moment, gdy piszę ten wpis (2022) najnowsza modernizacja to nowa platforma, która łączy Polskę z Czechami, Słowacją i Litwą. Dzięki temu możesz sprzedawać i kupować w tych krajach (jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby ktoś z zagranicy u mnie coś kupił).

Ponadto dodali nowe kategorie produktów, bo wbrew pozorom na vinted nie sprzedaje się tylko ubrań. Ja np. głównie wystawiałam zabawki i produkty dla dzieci, z których już dawno wyrosłam. Szczerze, to one o wiele lepiej i szybciej sprzedawały się niż ciuchy.


sprzedawanie na vinted


Jak działać na vinted w duchu zero waste?

Dlaczego zaczęłam sprzedawać na vinted? Przede wszystkim chciałam zmniejszyć ilość rzeczy w domu i te nieużywane w dobrym stanie wprowadzić w drugi obieg.
Niepotrzebnie leżały zapomniane u mnie, a ktoś mógłby z nich korzystać. Zwiększenie ilości towarów na rynku drugiego obiegu, znacznie przyczynia się do zmniejszenia produkcji nowych, a co za tym idzie zanieczyszczenia środowiska. Jak dla mnie win-win. Pozbędę się niepotrzebnych rzeczy, zarobię i jeszcze zadbam o środowisko.

Odwiedź mój profil na vinted nonasell:


moja szafa na vinted sprzedawanie


Do czego/ w co zapakować paczki z vinted?

Aby moje działania były jeszcze bardziej proekologiczne paczki pakuje w kartony z innych przesyłek. Na strychu mam mały składzik i zbieram tam kartoniki, folie strechową bąbelkową i różne wypełnienia. Słowem wszytko co może się przydać do pakowania. Dzięki temu przy sprzedaży nie mam dylematu w czym wysłać przesyłki.

Mam sporo tych kartonów w rożnych rozmiarach, bo przy każdym ogłoszeniu wybierasz kategorie przesyłki z wymiarami, w których musisz się zmieścić.

rodzaje przesyłek na vinted jakie opcje

 

Czy sprzedaż na vinted jest opłacalna?

Moim zdaniem tak. Jak już wcześniej wspomniałam ma to korzyści nie tylko dla nas, a także dla środowiska. Jeśli chodzi o zarobki to da się na tej platformie dużo sprzedać. Z mojej puli udało mi się wprowadzić w drugi obieg około 3/4 rzeczy. To świetny sposób, żeby sobie dorobić i zadbać o swoją przestrzeń.

Z mojego doświadczenia wbrew pozorom nie ubrania, a zabawki sprzedają się tam najszybciej! Jednak często żeby coś sprzedać potrzeba cierpliwości. Jeśli nie jest to rzecz w trendach, lub jakaś nowość np. książkowa to wymaga trochę czasu. Przyznam, że na moim profilu mam rzeczy, które wystawiłam już rok temu...

Aby zwiększyć szanse sprzedaży i przyspieszyć ten proces wystawiam ogłoszenia danej rzeczy zarówno na olx jak i na vinted. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś zobaczy moją ofertę, a przedmiot dostanie drugie życie.

vinted rozmiary przesyłek inpost

 

Zalety vinted

- nielimitowana ilość ogłoszeń (możesz dodać tyle ogłoszeń ile chcesz, w przeciwieństwie np. do olx, gdzie są limity bezpłatnych ogłoszeń)
- dużo aktywnych użytkowników
- różnorodne oferty
- wygodny system wysyłkowy, generowanie etykiet

Wady vinted

- duża liczba sprzedających zmniejsza szanse na sprzedaż Twojego przedmiotu (z drugiej strony to szeroki wybór ofert dla kupujących)
- sprzedaż trwa czasem bardzo długo

jak dodawać ogłoszenia na vinted


Jakie są alternatywy dla vinted?

Główna konkurencja dla vinted to olx. Często prześcigają się w promocjach na wysyłkę np. 1zł w różnych kategoriach. Z tej platformy też korzystam i niebawem pojawi się o niej osobny artykuł. Teraz wspomnę tylko, że ogółem mam pozytywne wrażenia.
Inną, moim zdaniem mniej popularną aplikacją, o podobnym zastosowaniu jest Less. Widziałam jej reklamę na Instagramie, ale nie korzystałam z niej jeszcze.

co to znaczy podbij na vinted

 

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!