Notes nastolatki

Czy programy z pakietu Adobe są niezbędne do grafiki komputerowej? Ależ skąd! Na początek zupełnie wystarczą Ci bezpłatne programy. Dzięki nim zobaczysz z czym się je korzystanie z takiego oprogramowania. Sprawdź zestawienie darmowych opcji w tym wpisie!

 

Programy graficzne dla początkujących dostępne za darmo

do rysowania, projektowania logo, plakatów i nie tylko

darmowe programy graficzne lista

 

1. GIMP - darmowy program do projektowania, rysowania i obróbki zdjęć

Będzie to świetny wybór, jeśli chcesz sprawdzić, czy Photoshop to coś dla Ciebie. Podobnie jak on Gimp to program do grafiki rastrowej. (o różnicach między grafiką rastrową, a wektorową przeczytasz tutaj) Ta pozycja idealnie nadaje się do edycji zdjęć, czy tworzenia fotomanipulacji.

gimp alternatywa photoshop za darmo


Gimp jest warty uwagi ze względu na możliwość pracy na warstwach i wiele dostępnych opcji. Podsumowując, jest to must-have dla początkującego grafika.

Zobacz mój tutorial w Gimpie "Jak zmienić kolor obiektu?"

 

2. Inkscape - darmowy program do grafiki wektorowej

Jeśli szukasz bezpłatnego odpowiednika CorelDraw, lub Adobe Illustratora, to ten program jest dla Ciebie. Również jest to program do grafiki wektorowej. (Sprawdź, czym jest grafika wektorowa) Jest to super opcja do tworzenia logo, czy wektorowych ilustracji. Znajdziesz tu narzędzia podobne do tych dostępnych w płatnych programach.

alternatywy programów grafika wektorowa
 

3. Adobe Photoshop Lightroom - bezpłatna aplikacja do edycji zdjęć

Ta apka jest bardzo podobna do płatnej wersji Lightrooma. Jest dostępna bezpłatnie poza paroma płatnymi opcjami. Dzięki niej możesz łatwo i szybko obrobić zdjęcia. Wszystkie podstawowe opcje, a nawet color grading (to moja ulubiona funkcja!) są do Twojej dyspozycji.

aplikacja do obróbki zdjęć

Aplikacja jest dostępna na Android oraz IOS

Zobacz też wpis "Darmowe aplikacje do edycji zdjęć na telefonie"

 

4. Canva - program do tworzenia grafiki online

Canva to z kolei platforma online, na której łatwo i szybko stworzysz materiały graficzne. Do dyspozycji masz tam wiele gotowych szablonów np. na prezentacje, ulotki, czy CV. Większość z nich jest darmowa, ale niektóre wymagają opłaty. To opcja dla Ciebie, jeśli masz mało czasu i nie chcesz zgłębiać bardziej skomplikowanych narzędzi.

łatwe programy graficzne projektowanie online

 

5. Da Vinci Resolve - darmowy program do montowania filmów

Da Vinci Resolve to program dla profesjonalistów dostępny za darmo. Jest świetną alternatywą do Premiere Pro. Służy do zaawansowanego montażu video, color gradingu, czy dodawania efektów specjalnych. Czytałam też dużo pozytywnych opinii o możliwościach edycji dźwięku. Ta pozycja ma mnóstwo opcji różnego rodzaju i z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.

jakie są fajne programy graficzne edycja video

 

6. Krita - bezpłatny program do rysowania

Krita to darmowy program stworzony przez artystów dla artystów. Nadaje się przede wszystkim do tworzenia ilustracji i rysowania. Oferuje wiele pędzli i efektów co jest szczególnie istotne dla rysowników. Poza tym ma możliwość pracy na warstwach.

darmowy program do rysowania

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!