Notes nastolatki

W tym wpisie podzielę się z Tobą świetnym bezpłatnym wzorem na norweskie rękawiczki na drutach tzw. selbu mittens. Nawet bez dużego doświadczenia (tak jak ja) dasz sobie radę!


Darmowy wzór na norweskie rękawiczki selbu z jednym palcem na drutach

– schemat pdf do pobrania

norweskie rękawiczki selbu mittens na drutach wzór za darmo
Już dawno zamarzyłam sobie rękawiczki na drutach i nareszcie spełniłam to marzenie. Nie było łatwo, ale znalazłam świetny darmowy wzór i tutorial na yt. Dzięki temu wszystko się udało! W dalszej części wpisu znajdziesz wszystkie potrzebne linki.

Jakie druty wybrać do rękawiczek?

Tradycyjnie rękawiczki selbu robi się na 5 podwójnie zakończonych drutach. Spotkałam się też z nazwą druty pończosznicze. Po angielsku nazywają je double pointed needles w skrócie dpns. Właśnie takich użyłam to tego projektu (grubość 2.5mm). Wiem, że dużo osób robi też takie rękawiczki na drutach na żyłce. Wybierz opcję, która ci bardziej odpowiada.

skandynawskie rękawiczki na drutach diy wzór za darmo


Z jakiej włóczki zrobić skandynawskie rękawiczki na drutach?

Możesz użyć tak naprawdę każdej włóczki o ile pasuje do podanych wymiarów próbki (gauge) we wzorze.

Z czego najcieplejsze rękawiczki?

Oczywiście z wełny! Masz wiele opcji wełny do wyboru. Jeśli obawiasz się, że będzie cię gryzła wybierz np. włóczkę Drops Baby Merino. Jest naprawdę bardzo mięciutka i przyjemna w dotyku.

rękawiczki z jednym palcem na podwójnych drutach selbu mittens wzór pdf


Ile potrzebujesz włóczki na rękawiczki?

Według wzoru, którego ja użyłam potrzebne było 150g włóczki. Użyłam dwóch kolorów i z każdego motka została mi około połowa. Użyłam 2 motki włóczki Drops Nord. To mieszanka wełny i polamidu. Jej skład to: 45% Alpaka, 30% Poliamid, 25% Wełna. Wybrałam kolor 07 jasny beż oraz 16 jeans.

Jaki jest rozmiar rękawiczek?

Moje rękawiczki mają długość ok. 30cm a szerokość to 11cm. Ściągacz ma ok. 9cm. Po namoczeniu można je delikatnie rozciągnąć do pożądanego wymiaru, zwłaszcza jeśli chodzi o długość.

bezpłatny schemat na skandynawskie rękawiczki z jednym palcem na drutach


Darmowy wzór na druty na skandynawskie rękawiczki selbu mittens do pobrania pdf

Schemat, którego użyłam znajdziesz do pobrania bezpłatnie tutaj. Jest dostępny do pobrania za darmo po angielsku i norwesku.

Dodatkowo autorka tego wzoru na swoim kanale na youtube ma świetny filmik, w którym pokazuje krok po kroku jak zrobić te rękawiczki. Bardzo pomogło mi to przy tym projekcie. Tutaj znajdziesz ten tutorial. Koniecznie zobacz też inne jej materiały.


Podsumowanie czego użyłam do zrobienia moich rękawiczek:

- 2 motki włóczki Drops Nord (kolor 07 jasny beż oraz 16 jeans)
- zestaw 5 drutów pończoszniczych 2.5mm
- nożyczki
- igła dziewiarska (tapestry needle)
- darmowy wzór, który możesz pobrać tutaj

fair isle selbu mittens rękawiczki darmowy wzór pdf


Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!