Notes nastolatki

Nie ulega wątpliwości, że na świecie jest coraz więcej i książek i coraz trudniej odnaleźć się w tym wielkim labiryncie. Coraz trudniej znaleźć w tym strumieniu propozycji warte przeczytania pozycje. Jednak uważam, że powieść pt. „Gwiazd naszych wina” autorstwa Johna Greena jest godna polecenia.

Nic nigdy nie zdarza się tak, jak to sobie wyobrażamy. [...] Z drugiej strony, jeśli sobie niczego nie wyobrażasz, nigdy nic się nie wydarza.

Główną bohaterką i zarazem narratorką tej książki jest Hazel Grace, szesnastolatka cierpiąca na raka tarczycy w czwartym stadium, z przerzutami do płuc, które sprawiają, że nie może samodzielnie oddychać. Wszędzie towarzyszy jej butla z tlenem, którą nazywa Philip. Kiedy mam nastolatki zaczyna podejrzewać u córki depresję zapisuje ją na spotkania grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Podczas jednego z nich poznaje Augustusa Watersa. Miedzy bohaterami rodzi się niezwykłe uczucie. Mimo trudnej sytuacji obydwojga pojawia się miłość, przyjaźń, poświęcenie oraz świadomość nieuniknionego losu, będącego udziałem zakochanych.


Książka porusza ważne tematy np. choroby, śmierć , przemijanie. Bohaterowie często poruszają te tematy co skłania czytelnika do refleksji nad swoim własnym życiem.

Nieważne, jak mocno się odbijasz, nieważne, jak wysoko wzlatujesz, nigdy nie uda ci się zrobić pełnego obrotu.

Wielkim atutem tej książki są jej bohaterowie : charyzmatyczna Hazel, zabawny Augustus i wrażliwy Isaac, brak trywialności i moralizatorstwa, co jest bardzo rzadkie w przypadku powieści nawiązujących do istoty umierania powoduje, że wyróżnia się na tle innych dzieł.

-Czasami ludzie nie rozumieją wagi obietnic, gdy je składają – wyjaśniłam. Isaac spojrzał na mnie ze zdumieniem.
- No jasne, oczywiście. Ale i tak należy ich dotrzymywać. Na tym polega miłość. Miłość to dotrzymywanie obietnic wbrew wszystkiemu.

Gwiazd naszych wina
Podsumowując książka pt. „Gwiazd naszych wina” autorstwa Johna Greena jest godna polecenia ze względu na nieszablonowe podejście do tematu, poruszającą historię oraz niebanalne wypowiedzi na temat życia, śmierci i przemijania.

Źródło okładki: bukowylas.pl

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!