Notes nastolatki

Znajomość języków jest niezwykle pomocna, dlatego warto ją rozwijać. Może pomagać nam na wielu płaszczyznach, a idealnym sposobem jej doskonalenia jest czytanie, ponieważ lektura umożliwia nam kontakt z językiem i poszerza znajomość słownictwa, ale od czego powinniśmy zacząć?

To od czego zaczniemy czytanie po angielsku jest uzależnione od tego jak bardzo zaawansowani jesteśmy. Od tego czy mamy już bazę podstawowego słownictwa, czy może jednak nie. Na pewno warto na początek wybrać coś w miarę prostego jak np. książki dla dzieci. Są one napisane zazwyczaj prostym językiem i zawierają ilustracje pomagające w zrozumieniu treści. Taki pierwszy krok nie zrazi nas, a zachęci do dalszego czytania. Jedną z takich książek jest „The Midnight Ghost” Emmy Fischel. Ma bardzo duże litery i mnóstwo obrazków, więc idealnie nadaje się na początek zarówno dla starszych jak i młodszych.Dla bardziej zaawansowanych w ofercie księgarń znajdziemy np. lektury w języku obcym z przetłumaczonymi trudniejszymi słówkami na marginesie. To bardzo ułatwia i przyspiesza czytanie. Kolejną zaletą jest duża czcionka. Dodatkowo każda książka ma określony poziom np. A2/B1.  Ja na swojej półce mam „The Memoirs of Sherlock Holmes” wydane przez wydawnictwo zeslownikiem (jest to poziom B1/B2) . Szczerze powiem, że nie przeczytałam jeszcze całej, bo nie jest taka chuda (około 500 stron) i myślę, że to jednak nie mój typ lektury.


Opcja, która jest osobiście moją ulubioną to zamawianie książek z bookdepository. Znajdziemy tam ogromny wybór wszelakich książek. Sklep oferuje darmową dostawę do Polski, a książki przychodzą w dobrym stanie. Już kilka razy złożyłam tam zamówienie i nie spotkałam się z żadnymi problemami. Zamawiając z takiej księgarni ważne jest też, aby nie zaczynać od gatunku fantasy itp., ponieważ tam znajdziemy trudniejsze słownictwo, dlatego najpierw warto sięgnąć po książki obyczajowe.

Oto kilka moich faworytów

Obyczajowe

Seria Jenny Han „To all the boys I loved before”

„A very large expanse of sea”- Tehereh Mafi

Dosyć rzadko książki obyczajowe wywierają na mnie tak dobre wrażenie jak zrobiła to ta pozycja. Opis nie za powiada wielkich fajerwerków i brzmi dosyć typowo i nudnie, a jednak książka okazała się genialna. Opowiada historię nastoletniej muzułmanki Shirin, która ma dosyć bycia postrzeganą przez stereotypy. Jest zmęczona nieprzychylnymi spojrzeniami i niestosownym zachowaniem rówieśników. Praktycznie nie rozmawia z nikim w szkole, jednak gdy poznaje Oceana, staję się on wyjątkiem.

Fantasy

„The wicked deep”- Shea Ernshaw

Opowiada magiczną historię małego portowego miasteczka Sparrow. Dwa wieki temu, trzy siostry zostały tam oskarżone o używanie magii i skazane na wyrok śmierci. Zostały utopione, a w ramach zemsty każdego lata wracają do małego miasteczka, aby porwać ciała trzech chłopców i utopić je w mrocznych otchłaniach. (Nie została jeszcze wydana w Polsce)Seria Cassandry Clare „The infernal devices”

Kiedy szesnastoletnia Tessa Gray pokonuje ocean, żeby odnaleźć brata, celem jej podróży jest Anglia za czasów panowania królowej Wiktorii. W londyńskim Podziemnym Świecie, w którym po ulicach przemykają wampiry, czarownicy i inne nadnaturalne istoty, czeka na nią coś strasznego.  Porwana przez Mroczne Siostry, członkinie tajnej organizacji zwanej Klubem Pandemonium, Tessa wkrótce dowiaduje się, że sama jest Podziemną z rzadkim darem zmieniania się w inną osobę. Co więcej, Mistrz - tajemnicza postać kierująca Klubem - nie zatrzyma się przed niczym, żeby wykorzystać jej moc. Pozbawiona przyjaciół, ścigana Tessa znajduje schronienie w londyńskim Instytucie Nocnych Łowców, którzy przyrzekają, że znajdą jej brata, jeśli ona wykorzysta swój dar, żeby im pomóc.


"Sea Witch" - Sarah Henning

„Sea Witch” to retelling znanej historii „Małej Syrenki”. Książka przedstawia wydarzenia na długo przed tymi, które znamy z baśni. Poznajemy historię trójki przyjaciół : Evie, Nika oraz Anny. Nik to następca tronu, Anna nie żyje, a Evie jest wyrzutkiem. Wszystko się komplikuje, gdy Evie spotyka Annamette, która niesamowicie przypomina Annę… Jednak to co wyróżnią ta pozycję pośród innych historii inspirowanych baśniami jest to że tym razem mamy wreszcie okazję poznać historię narodzin złego charakteru.

 

 

 Gdzie kupić książki po angielsku?

Oto kilka moich propozycji

bookdepository

wydawnictwo ze słownikiem

księgarnia thebookshop

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!