Notes nastolatki

Kolejny rok już za mną, więc nastał czas na następne podsumowanie książek, które przeczytałam jako piętnastolatka. Poprzednie znajdziecie tu i tu. Tym razem zdecydowałam się zrobić to trochę inaczej. Oprócz tytułów i mojego top 7 pod każdą pozycją znajdziecie krótki opis, kategorię i moją ocenę.

 

Moje top 7 książek dla piętnastolatki

 

„Sea Witch” – Sarah Henning
Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 10/10

„Sea Witch” to retelling znanej historii „Małej Syrenki”. Książka przedstawia wydarzenia na długo przed tymi, które znamy z baśni. Poznajemy histroię trójki przyjaciół : Evie, Nika oraz Anny. Nik to następca tronu, Anna nie żyje, a Evie jest wyrzutkiem. Wszystko się komplikuje, gdy Evie spotyka Annamette, która niesamowicie przypomina Annę… Jednak to co wyróżnią ta pozycję pośród innych historii inspirowanych baśniami jest to, że tym razem mamy wreszcie okazję poznać historię narodzin złego charakteru (tutaj możecie przeczytać moją pełną opinię na temat tej książki, a tu kupicie tą pozycję po angielsku).



„A very large expanse of sea” – Tehereh Mafi
Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 10/10

    Dosyć rzadko książki obyczajowe wywierają na mnie tak dobre wrażenie jak zrobiła to ta pozycja. Opis nie zapowiada wielkich fajerwerków i brzmi dosyć typowo i nudnie, a jednak książka okazała się genialna. Opowiada historię nastoletniej muzułmanki Shirin, która ma dosyć bycia postrzeganą przez stereotypy. Jest zmęczona nieprzychylnymi spojrzeniami i niestosownym zachowaniem rówieśników. Praktycznie nie rozmawia z nikim w szkole, jednak gdy poznaje Oceana, staję się on wyjątkiem (tutaj możecie ją kupić w języku angielskim).



„Dziewczyna, która wybrała swój los” – Kasie West
Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 10/10

Poznajemy historię nastoletniej Addison, która może wejrzeć w przyszłość i poznać skutki swoich decyzji. Niespodziewanie staje przed rozwodem rodziców i decyzją, z którym z nich powinna zamieszkać. W jednej z wersji przyszłości Addie mieszka z mamą i wiedzie dotychczasowe życie, które zna na wylot, ale które nie jest usłane różami - nęka ją najpopularniejszy chłopak w szkole i sprawa wygląda co najmniej nieciekawie... W drugiej wersji Addison zaczyna nową szkołę i zakochuje się w spokojnym artyście. Uroczo, prawda? Ale i ta rzeczywistość nie jest tak różowa, jak mogłoby się wydawać, bo dziewczyna zostaje wciągnięta w śledztwo w sprawie morderstwa, a sprawy przybierają mroczniejszy obrót. Wiedząc tak wiele i mając równie wiele do stracenia, Addie musi zadecydować, w jakiej rzeczywistości... i bez kogo chce żyć. (tutaj możecie przeczytać moją pełną opinię na temat tej książki)



„Hazel wood”- Melissa Albert
Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 10/10

Większość swojego siedemnastoletniego życia Alice spędziła z matką w drodze, uciekając przed prześladującym je pechem. Jednak dopiero kiedy jej żyjąca w osamotnieniu babcia, autorka kultowych, mrocznych historii, umiera w swojej posiadłości Hazel Wood, Alice dowiaduje się, co oznacza prawdziwy pech. Jej matka znika, porwana przez tajemniczą postać z groźnej krainy, o której pisała babcia Althea. Jedyną wskazówką Alice jest notka zostawiona przez matkę: „Trzymaj się z dala od Hazel Wood”. Dotychczas Alice wystrzegała się dziwacznych fanów swojej babki. Teraz jednak nie ma wyboru i postanawia skorzystać z pomocy kolegi ze szkoły, a jednocześnie wielbiciela twórczości Althei – Ellery’ego Fincha. Wyruszają do Hazel Wood, by uratować matkę, a następnie trafiają do świata opisanego przez Altheę, gdzie Alice być może uda się poznać prawdę na swój własny temat.



„Geekerella” Ashley Poston

Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 10/10

Elle Wittimer jest geekiem, a jej całe życie to Starfield, klasyczna seria science fiction. Kiedy dziewczyna dowiaduje się o konkursie na cosplay do ukochanego filmu, musi wziąć w nim udział. Z oszczędnościami z pracy w food trucku Magiczna Dynia i w starym kostiumie ojca, Elle wyrusza w podróż zdeterminowana, by wygrać. Nie spodziewa się jednak, że poza walką o pierwsze miejsce w konkursie, przyjdzie jej stoczyć bitwę o czyjeś serce.



„Okrutny książę” - Holly Black
Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 10/10

Jest to jedna z moich ulubionych pozycji które przeczytałam w tym roku. Jest bajecznie wciągająca, dzięki wartkiej akcji i niekonwencjonalna. Poznajemy trzy siostry, które zostają porwane do krainy elfów – Elysium. Dziewczyny zostają rzucone w wir dworskich intryg i elfickich zwyczajów. Próbują odnaleźć się w nowym miejscu, jednakże elfowie, a zwłaszcza rówieśnicy nastolatek nie akceptują śmiertelniczek i za wszelką cenę próbują podkreślić ich słabości. Jest to świetna książka, którą czyta się tym lepiej im się mniej o niej wie , więc już nic nie będę zdradzać, a Wam polecam od razu zabrać się za lekturę!



„The wicked deep”- Sea Ernshaw

Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 10/10

Opowiada magiczną historię małego portowego miasteczka Sparrow. Dwa wieki temu, trzy siostry zostały tam oskarżone o używanie magii i skazane na wyrok śmierci. Zostały utopione, a w ramach zemsty każdego lata wracają do małego miasteczka, aby porwać ciała trzech chłopców i utopić je w mrocznych otchłaniach. (Nie została jeszcze wydana w Polsce, tutaj możecie ją kupić w języku angielskim)


A o to inne książki dla młodzieży, które przeczytałam w tym roku:



Kroniki Jaaru  „Księga luster” – Adam Faber

Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 7/10

Słyszeliście już o ferach, albo chcielibyście poznać jednorożce? Jeśli tak to Kroniki Jaaru to idealna seria dla was. Opowiada historię nastoletniej Kate, która rzuca czar miłosny znaleziony w jednej z grubych książek z tajemniczego sklepu w okolicy na przystojnego Jonathana, jednakże czar młodej i niedoświadczonej wiedźmy nie działa wedle jej zamierzeń i prowadzi ją w zupełnie inny świat…



„Papierowa księżniczka”- Erin Watt

Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 6/10

Życie Elli Harper nie przypomina bajki – dziewczyna nie ma ojca, często przeprowadza się z miasta do miasta, ciężko pracuje i codziennie walczy, by związać koniec z końcem. Jedynie marzenia o lepszym jutrze podtrzymują ją na duchu. Czy jest szansa, aby się spełniły? Nagle za sprawą członków rodziny Royal Ella trafia do świata bogactwa i luksusu. Nie wie jednak, że ta piękna otoczka skrywa niewyobrażalne zepsucie. Reed, jeden z pięciu braci, jest „perłą w koronie” rodu Royalów. Dziewczyna nie potrafi się oprzeć jego urokowi, lecz chłopak za wszelką cenę chce zniszczyć jej fascynację. Stopniowo na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, a Ella uświadamia sobie, że jest w stanie przetrwać wszystko – oprócz życia w pałacu Royalów.



„Mitologia Nordycka” - Neil Gaiman
Moja ocena: 10/10

Neil Gaiman przedstawia nowe, barwne i porywające wersje nordyckich historii. Opisuje wydarzenia od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów.



„Słuchaj swojego serca” - Kasie West

Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 10/10

Kate Bailey nie przepada za rozmawianiem z ludźmi. Woli spędzać czas samotnie, nad jeziorem, ciesząc się ciszą i spokojem. Właściwie sama więc nie wie, dlaczego dała się namówić przyjaciółce na dołączenie do zespołu tworzącego popularne szkolne podcasty. A już na pewno nie spodziewała się, że to ona go poprowadzi. I co, ma teraz odbierać telefony i udzielać porad na antenie? Ha, ha.  Pewnego dnia odbiera telefon od anonimowego chłopaka, który prosi o radę w sprawie swojej sekretnej miłości. Dziewczyna jest przekonana, że rozmawia z superprzystojnym Diego Martinezem o Alanie, swojej najlepszej przyjaciółce. Bardzo się cieszy ze szczęścia koleżanki, ale wkrótce sama odkrywa rodzące się w niej uczucia do Diego. No tak, łatwo i przyjemnie jest doradzać innym, trudniej zastosować te rady w swoim własnym życiu...



„Blisko ciebie” – Kasie west

Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 9/10

Autumn spotyka nieprzyjemna sytuacja: przez przypadek zostaje zamknięta w szkole na cały weekend. Gdy wydaje jej się, że gorzej już być nie może, okazuje się, że ma towarzysza. Dax to gość, o którym niewiele wiadomo, poza tym że nie cieszy się dobrą opinią. Autumn cały czas ma nadzieję, że Jeff, jej prawie-chłopak, odgadnie, co się jej przydarzyło, i zaraz po nią wróci. Ale Jeff nie przychodzi. Nikt jej nie szuka. Wygląda więc na to, że Autumn spędzi następne dni, jedząc przekąski z automatu i gadając z gościem, który ewidentnie nie ma na to ochoty. Na początku rozmowa się nie klei, ale gdy Autumn i Dax stopniowo otwierają się przed sobą, dziewczyna widzi, że coś między nimi iskrzy... i zaskakuje. Ale czy poza szkolną biblioteką ich uczucia mają szansę na przetrwania?



„Miłość i inne zadania na dziś” - Kasie West

Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 9/10

Przed 17-letnią Abby Turner całe lato. I ta perspektywa byłaby najwspanialsza na świecie, gdyby nie to, że… z paczki jej przyjaciół w mieście zostaje tylko Cooper, któremu kiedyś wyznała miłość, ale on zbył ją śmiechem, jej tata jest gdzieś daleko, a pod jego nieobecność mama już prawie nie wychodzi z domu i wszędzie szuka zagrożeń. Abby marzyła o wystawieniu swoich obrazów w miejscowym muzeum, ale jej prace zostały odrzucone – podobno brak im głębi i dojrzałości. W tej sytuacji Abby postanawia ekspresowo dojrzeć. Pomóc może stworzenie listy zadań, których wykonanie przyniesie doroślejsze spojrzenie na świat. Abby daje sobie miesiąc na zrealizowanie wszystkich jedenastu punktów ze swojej "Listy serca". Wróć, dziesięciu, bo jedenasty punkt, "mieć złamane serce", już zaliczyła.



„Gus” - Kim Holden

Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 8/10

Jest to drugi tom z serii- kontynuacja „Promyczka” (Moim zdaniem, część pierwsza jest o wiele lepsza od drugiej). Tym razem historia pisana jest z perspektywy Gusa.  Opowiada o zagubieniu. O odnalezieniu. I o stopniowym procesie uzdrawiania. Szczerze mówiąc, nie wiem już jak żyć. Promyczek nie była tylko moją najlepszą przyjaciółką, była moją drugą połówką. Drugą połową mojego umysłu, mojego sumienia, mojego poczucia humoru, mojej kreatywności… Była drugą połową mojego serca. W jaki sposób człowiek może wrócić do swoich zajęć, jeśli na zawsze stracił połowę siebie?



„Szkalny tron” Sarah J Maas

Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 9/10

Celaena Sardothien odbywała ciężką karę za swoje przewinienia wystarczająco długo, by przyjąć propozycję, z której nie skorzystałby nawet szaleniec: jej dożywotnia niewolnicza praca w kopalni soli nie musi kończyć się dopiero z dniem jej śmierci, jeśli tylko dziewczyna zdecyduje się wziąć udział w turnieju o miano królewskiego zabójcy Jeśli się jej powiedzie, po kilkuletniej służbie na królewskim dworze odzyska wolność. Jeśli nie – zginie z rąk któregoś z przeciwników: złodziei, zabójców i wojowników, najlepszych w całym królestwie. Szanse na pomyślne przejście wszystkich etapów turnieju są niewielkie, ale Celaena nie ma nic do stracenia. Pod okiem wymagającego dowódcy straży rozpoczyna przygotowania do starcia z najgroźniejszymi osobnikami królestwa. Wkrótce jednak pojawiają się komplikacje: ginie jeden z uczestników turnieju, a niedługo potem podobny los spotyka innego rywala młodej zabójczyni.



Seria Diabelskie maszyny (tom 1 i 2) - Cassandra Clare

Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 8/10

Kiedy szesnastoletnia Tessa Gray pokonuje ocean, żeby odnaleźć brata, celem jej podróży jest Anglia za czasów panowania królowej Wiktorii. W londyńskim Podziemnym Świecie, w którym po ulicach przemykają wampiry, czarownicy i inne nadnaturalne istoty, czeka na nią coś strasznego.  Porwana przez Mroczne Siostry, członkinie tajnej organizacji zwanej Klubem Pandemonium, Tessa wkrótce dowiaduje się, że sama jest Podziemną z rzadkim darem zmieniania się w inną osobę. Co więcej, Mistrz - tajemnicza postać kierująca Klubem - nie zatrzyma się przed niczym, żeby wykorzystać jej moc. Pozbawiona przyjaciół, ścigana Tessa znajduje schronienie w londyńskim Instytucie Nocnych Łowców, którzy przyrzekają, że znajdą jej brata, jeśli ona wykorzysta swój dar, żeby im pomóc.



„Język cierni” Leigh Bardugo

Kategoria: Fantasy
Moja ocena: 9/10

Jest to zbiór krótkich opowiadań zainspirowanych baśniami, mitami i folklorem. Bardugo przedstawia sześć historii rozgrywających się w świecie griszów. Początkowo wydają się zwyczajnymi baśniami, jednakże mocno różnią się od tych znanych z dzieciństwa. Zdecydowanie nie są przesłodzone ani naiwne, a wręcz przeciwnie: mroczne i pełne tytułowych cierni. A jednak podobnie jak w tradycyjnych baśniach niosą ze sobą pewne przesłanie - tyle że o wiele bardziej gorzkie…

 „Ps I still love you”-Jenna Han
Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 8/10

Jest to druga część serii „To all the boys I loved before”, której myślę, że nikomu nie trzeba przedstawiać, głównie dzięki głośnej ekranizacji pierwszego tomu.(tutaj możecie ją kupić w języku angielskim)



„Raczej szczęśliwy niż nie” Adam Silvera

Kategoria: Obyczajowe
Moja ocena: 1/10

Po samobójstwie ojca szesnastoletni Aaron Soto nie może się pozbierać i znaleźć szczęścia. Dzięki pomocy swojej dziewczyny Genevieve i zapracowanej matki powoli wraca do siebie. Jednak smutek i blizna na nadgarstku nie dają mu zapomnieć o przeszłości. Kiedy Genevieve wyjeżdża na kilka tygodni, Aaron spędza ten czas z nowym znajomym. Thomas ma projektor filmowy i nie przejmuje się tym, że Aaron kocha książki fantasy. Jednak ich szczęście nie wszystkim się podoba. Nie mogąc zerwać z Thomasem Aaron zwraca się o pomoc do Instytutu Leteo, chociaż oznacza to, że zapomni, kim naprawdę jest.

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!