Notes nastolatki

Jeśli przeglądasz szydełkowe tablice na Pintereście i masz ochotę na rozpoczęcie tego hobby, to doskonałe miejsce dla Ciebie. Zastanawiasz się, jakich materiałów potrzebujesz, aby zacząć przygodę z szydełkowaniem? W tym artykule znajdziesz kompletną listę niezbędnych materiałów i narzędzi do szydełkowania.


potrzebne rzeczy do szydełkowania dla początkujących
 

Szydełkowanie - co jest potrzebne na początek?

Niezbędnik dla początkującego szydełkomaniaka

 
Moim zdaniem nie ma co kupować wszystkiego co możliwe z nowego hobby, które nas zainteresuje. Na początek warto sprawdzić w jakim kierunku chcemy działać w danej dziedzinie i potem w razie potrzeby kupić odpowiednie produkty, dlatego lista poniżej prezentuje totalne minimum, które moim zdaniem wystarczy, aby rozpocząć szydełkową przygodę...

 

Zestaw do szydełkowania

1. Szydełko

Oczywiście nie ma szydełkowania bez szydełka!

jakie szydełko wybrać poradnik


Jakie szydełko dla początkujących?

To najważniejsze narzędzie szydełkomaniaka. Bez niego nie ruszysz w tym temacie. Szydełka różnią się głównie rozmiarem. Spotkasz je w każdym możliwym wariancie. Łatwo można się w tym pogubić, ale spokojnie. Zaraz tu wszystko sprawnie wytłumaczę.
 
Rozmiar szydełka podaję się w mm. Im mniejszy rozmiar np. 1.5 tym cieńszą włóczkę, czy kordonek się używa. (Na włóczce zazwyczaj jest taka mała instrukcja od producenta jakie szydełko/ druty poleca użyć) 

szydełkowanie co kupić poradnik

Np. Do amigurumi, które głównie tworzę używam szydełka 2mm albo 1.5 mm oraz włóczki yarn art jeans.
 
Istotne w rozmiarze szydełka jest to że im mniejsze tym mniejsze sploty się robią. Robiąc ten sam wzór szydełkiem 2mm otrzymasz zdecydowanie mniejszą maskotkę niż przy użyciu szydełka 6mm.

jaka włóczka do szydełkowania blog
 
Na początku myślałam ze można mieć jedno uniwersalne szydełko które można używać do każdego rozmiaru i rodzaju włóczki ale niestety tak to nie działa :( 
 
Na upartego można użyć większego szydełka np. 5mm do włóczki przeznaczonej do szydełka 2mm ale na odwrót to się nie sprawdzi.
 
Innym wyjściem jest połączenie dwóch cieńszych włóczek i szydełkowanie dwoma naraz.
Z doświadczenia nie polecam dzielenia nitki grubszej włóczki na pół bo strasznie się wtedy plącze, skręca i zajmuje to dużo czasu. Raz podjęłam taka próbę, bo zamiast zwykłej yarn art jeans zamówiłam yarn art yeans plus. Myślałam ze to po prostu ta sama włóczka tylko jest jej więcej. Niestety była grubsza i nie nadawała się do amigurumi, więc postanowiłam ją podzielić... Zajęło to masę czasu a ostatecznie i tak podzielona była grubsza niż zwykła yarn art jeans :(
 
zestaw do szydełkowania
 
Przed zakupem szydełka zastanów się co chcesz stworzyć i do tego wybierz włóczkę a następnie szydełko. Zawsze możesz potem kupić zestaw szydełek w kilku wymiarach jeśli uznasz, że szydełkowanie to coś dla Ciebie.
 

Co kupić na początek szydełkowania?

2. Igła dziewiarska 

Niezastąpiona przy zakańczaniu robótki i zabezpieczaniu luźnych nitek. Charakteryzuje się dużym oczkiem i zazwyczaj jest plastikowa.

szydełkowanie igła dziewiarska
 

Szydełkowanie jaka włóczka najlepsza?

3. Włóczka

Wybór włóczki to kwestia osobistych upodobań i oczekiwanego efektu. Kryteria wyboru włóczek to zazwyczaj 
- grubość
- materiał
- charakter

akcesoria do szydełkowania
 
O grubości już wcześniej wspomniałam. Im grubsza włóczka tym większe sploty powstają i robótka jest większa. Najgrubsze włóczki wykorzystuje się np. do robienia kocy i pledów, a cieńsze np do amigurumi, czy robienia ozdobnych serwetek.
 

Materiał

Najczęściej składy zawierają:
- akryl (jego zaletą jest niska cena i wytrzymałość - idealny na pluszaki i maskotki, główna wada to słaba wentylacja, sztuczny materiał - zdecydowanie nie polecam na ubrania)
- bawełnę (materiał naturalny, trochę trudno się go używa przy amigurumi, bo sploty robią się sztywne)
- wełnę różnego rodzaju np. z alapaki, owcy itp. (ideał szydełkowania ubrań, zapewnia świetna wentylację, nie pochłania zapachów, mniejsze pocenie niż w akrylu wadą jest cena)

szydełkowanie jaka włóczka najlepsza
 
Najpopularniejsze marki włóczek z którymi się spotkałam to yarn art, drops, schachenmayer i himalaya.

Ps. Jeśli planujesz robić amigurumi warto zaopatrzyć się w czarną włóczkę/mulinę do wyszywania oczek maskotkom.
 

Charakter 

Włóczki różnią się też fakturą. Niektóre są ombre (kolorowe) albo puchate np. Himalaya dolphin baby. Inne są określane pojęciami typu:
- spaghetti (ma ciekawy zakręcony splot - np. nako spagetti)
- bulky/chunky (puchata, gruba włóczka)
- t-shirt yarn (bawełniana włóczka zrobiona z tkaniny koszulkowej, która idealnie nadaje się do robienia koszyków)
 
Internet podbijają zwłaszcza projekty z puchatej i milusiej włóczki typu himalaya dolphin baby jak ten poniżej. Widziałam mnóstwo projektów uroczych maskotek pszczółek i innych zwierzątek. Tutaj pasowałoby np. szydełko 4mm.

puchata włóczka himalaya pszczółka

4. Wzór

Najczęściej wzory szydełkowe są w formie pisemnej instrukcji. Mają zazwyczaj taką konstrukcję
 
1. (2sc, inc)x2
 
Numer na początku to dany rząd robótki. Potem umieszcza się skróty odpowiednich technik szydełkowych. W tym wypadku 2sc to dwa razy single crochet. Potem inc to increase. Na końcu x2 oznacza żeby zrobić dwa razy formułkę z nawiasu.

szydełkowanie co kupić na początek
 
Najważniejsza przy czytaniu wzorów jest znajomość nazw skrótów szydełkowych. Ten wpis o terminach szydełkowych w różnych językach Ci w tym pomoże.
 
Takie wzory potrafią być bardzo skomplikowane dla początkujących, więc często warto zacząć od filmików na yt gdzie wszystko pokazane jest krok po kroku.
W moim przypadku chciałam od razu korzystać z pisemnych instrukcji, wiec na yt sprawdzałam tylko konkretne ruchy szydełkowe i działałam dalej.
 
Wiele schematów jest jednak bardzo prostych jak np. Ten mój darmowych wzór na maskotkę dla noworodka, który opiera się tylko na podstawowych skrótach. Idealny na początek!
 

Inne

Jeśli planujesz robić amigurumi często używane są plastikowe bezpieczne oczka takie jak na zdjęciu poniżej. (Zamiast tego możesz też wyszyć oczka muliną/włóczką)

rzeczy do szydełkowania
 

Zobacz też zestawienia darmowych wzorów szydełkowych na moim blogu!

 
 

Podsumowanie

 
To wszystko czego Ci potrzeba! Tylko szydełko, igła dziewiarska i włóczka. Teraz wystarczy tylko wybrać projekt. Chociaż nie zawsze jest to takie proste kiedy ma się za dużo pomysłów ;)

1. Wybierz wzór/ tutorial
2. Wybierz włóczkę
3. Dopasuj szydełko do włóczki

Dzięki takiej kolejności kupisz tylko najpotrzebniejsze rzeczy :)

Trzymam kciuki za Twoją szydełkową przygodę!
 
Zobacz też:
 


 

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!