Notes nastolatki

Szukasz sposobu na piękne zdjęcia? Masz wszystko co potrzebne, żeby je zrobić. Ale to nie wystarczy! Kluczowe jest odpowiednie światło. Pewnie wiesz, co to jest złota godzina i jakie korzyści ze sobą niesie, ale czy znasz zalety błękitnej godziny?


co to niebieska godzina

Jak robić lepsze zdjęcia?


W fotografii jedną z kluczowych rzeczy jest pora dnia. Gdy zdecydujesz się robić zdjęcia w samo południe bardzo słonecznego dnia zaobserwujesz niekorzystne ostre cienie. Zupełnie inne warunki będą podczas zachodu słońca. Wtedy na zdjęciu uchwycisz ciepłe światło o złotym odcieniu. Właśnie dlatego warto poznać charakterystyczne cechy poszczególnych części doby np. błękitnej godziny.

blog fotograficzny po polsku


Kiedy jest niebieska godzina ?


Błękitna godzina to czas przed wschodem słońca i po jego zachodzie, gdy niebo ma głęboki niebieski odcień. Tak samo jak złota godzina, błękitna nie trwa dokładnie 60 minut. Czas jej trwania zależy miedzy innymi od pory roku i pogody.

Ta pora dnia wyróżnia się nasyconymi niebieskimi barwami. Odcienie wahają się od błękitnego do granatowego, a nawet czarnego. Wszystko zależy jak długo przed wschodem lub jak długo po zachodzie słońca fotografujesz.


niebieska godzina w fotografii

Co fotografować podczas błękitnej godziny ?


Niebieska godzina to idealny czas do fotografowania nocnych krajobrazów. Niebo jest wtedy ciemnoniebieskie, a ulice są oświetlone ciepłym żółtym światłem lamp. Daje to kontrastowy efekt, który przyciąga uwagę, a padające wówczas miękkie światło tworzy na zdjęciach ulotny nastrój.

kiedy jest niebieska godzina


Podsumowanie - niebieska godzina w fotografii


Fundamentem dobrych zdjęć jest odpowiednie światło, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Wykorzystaj je, aby osiągnąć świetne efekty. Idealną porą dnia jest złota, lub niebieska godzina. Błękitna godzina to czas przed wschodem słońca i po jego zachodzie, gdy niebo ma głęboki niebieski odcień. Skorzystaj ze świetnych warunków fotograficznych o tej porze, a osiągniesz super efekty!

Warto również zainteresować się obróbką zdjęć. W tym wpisie opisuję moje ulubione darmowe aplikacje do edycji foto na telefonie.

błękitna godzina fotografia

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!