Kiedyś nie zwracałam uwagi na to, czy robię zdjęcia w JPG, czy RAW. Korzystałam tylko z tej pierwszej opcji i było mi z tym dobrze, jednak stwierdziłam, że to tak jakby jeść w kółko ten sam rodzaj ciasta. A są jeszcze inne, prawda? Pomyślałam, że nie zaszkodzi spróbować czegoś nowego i postanowiłam zgłębić ten temat. W tym wpisie dowiesz się kiedy warto sięgnąć po JPG, a kiedy po RAW.
Co to JPG?
JPG to najczęściej używany format zapisu. Jest to plik skompresowany, dlatego ma mały rozmiar. Dzięki temu, nie potrzebujesz dużej ilość pamięci na karcie, aby zrobić wiele zdjęć. Przydaje się to w szczególności na wakacjach, gdy aparat co chwilę idzie w ruch. Poza tym JPG jest obrobiony przez procesor w aparacie, czyli poddany lekkiej ekspresowej korekcie. Ponadto po pobraniu takiego zdjęcia z karty pamięci aparatu możesz go od razu użyć np. wrzucić na Instagram. Jest szybki i wygodny w użyciu, właśnie dlatego jest tak powszechnie używany.
Warto wiedzieć, że JPG nie sprawdza się w kontrastowych warunkach oświetleniowych np. w bardzo słoneczny dzień. W takiej sytuacji aparat nie zapisze detali w skrajnych tonach np. niebo będzie wielką białą plamą. Podobnie nie sprawdzi się w słabym oświetleniu np. w nocy.
Przy JPG masz dosyć małą możliwość korekty poszczególnych elementów ze zdjęcia w obróbce. Jasne, da się co nieco poprawić , ale z RAW-em można zdziałać o wiele więcej.
Kiedy stosować pliki JPG?
Pliki JPG stosuj, gdy fotografujesz w dobrych warunkach oświetleniowych np. bez ostrego słońca. Poza tym, kiedy nie skupiasz się zbytnio na obróbce i zależy Ci na szybkości i wygodzie. Ten format przyda Ci się również, gdy robisz dużo zdjęć np. na wakacjach.
Co to RAW?
RAW to kolejny format, w którym możesz zapisać zdjęcia. Z angielskiego to słowo oznacza „surowy” i idealnie odzwierciedla, to z czym masz tutaj do czynienia. Przede wszystkim dlatego, że niezbędne jest jego „wywołanie” (wyeksportowanie pliku) w specjalnym programie np. Lightroomie, lub w oprogramowaniu dołączonym do aparatu.
Zaletą, a zarazem wadą RAW-ów jest ich spory rozmiar. Z jednej strony wymagają dużo miejsca na dysku, a z drugiej zapisują więcej szczegółów niż JPG-i. Przyda się to zwłaszcza w kontrastowych warunkach oświetleniowych np. ostre słońce. Kojarzysz zdjęcia na których zamiast nieba widnieje biała plama ? W takim właśnie wypadku przyda Ci się RAW. Dzięki niemu w procesie edycji fotografii wyciągniesz szczegóły w światłach i cieniach np. piękne niebieskie niebo.
RAWY nie są skompresowane co pozwala zaszaleć w obróbce. Dzięki temu nawet, gdy zdjęcie było robione przy żółtym świetle bez problemu poprawisz balans bieli i to bez utraty jakości!
Warto wiedzieć, że gdy wybierzesz zapis RAW, pliki w zależności od marki aparatu będą miały różne rozszerzenie np. ORF, CR2, RAF, NEF itd.
Kiedy stosować pliki RAW?
Pliki RAW stosuj, gdy fotografujesz w kontrastowych warunkach oświetleniowych np. bardzo słoneczny dzień. Poza tym, gdy zależy Ci na obróbce zdjęcia i szczegółach w światłach i cieniach np. wspomniane wcześniej niebo.
Przykład wykorzystania RAW
Aby jeszcze lepiej przedstawić Ci różnice między RAW-em i JPG-iem pokażę Ci edycję jednego z moich zdjęć. Poniżej widzisz zdjęcie prosto z aparatu.
To zdjęcie to Raw po obróbce. Moim celem było tu wyciągnięcie szczegółów ze światła i cieni.
A tutaj widzisz JPG-a z dokładnie takimi samymi ustawieniami jak zdjęcie w RAW-ie. Różnica jest ogromna, prawda?
Podsumowanie Raw vs JPG
Jeśli interesuje Cię obróbka foto przeczytaj wpis o darmowych aplikacjach na telefon do edycji zdjęć!