Notes nastolatki

To takie proste. Bierzesz aparat do ręki. Pstrykasz fotkę i gotowe. Wydaje się banalne, ale za tym kryją się światło, ustawienia, kolory i ... kompozycja.
Tak, kompozycja jest również istotna. W tym wpisie przedstawię Ci jedną z podstawowych zasad - trójpodział kompozycji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które punkty na zdjęciu najbardziej przyciągają wzrok odbiorcy!

 

Kadrowanie i kompozycja - zasada trójpodziału w fotografii

 

trójpodział kompozycji w fotografii

 

Czym jest zasada trójpodziału?


Zasada trójpodziału polega na podzieleniu zdjęcia na trzy części w pionie i poziomie, jak na zdjęciu poniżej.

trójpodział obrazu kompozycja

Linie przecinają się w czterech miejscach. To tzw. mocne punkty. One przyciągają nasz wzrok w pierwszej kolejności, dlatego warto umieszczać tam najważniejsze elementy zdjęcia.

Kiedy patrzy się na zdjęcie mocne punkty naturalnie przyciągają nasz wzrok. Według badań najważniejszym z nich jest miejsce przecięcia się linii w lewej, górnej części kadru. Poniżej możesz zobaczyć, w jakim stopniu inne miejsca przyciągają wzrok odbiorcy.

jak zrobić trójpodział na zdjęciu


Jak używać zasady trójpodziału ?


W większości aparatów, nawet tych w telefonie jest opcja włączenia siatki trójpodziału podczas robienia zdjęć. Pomoże Ci ona wdrożyć w życie tą zasadę kompozycji.
Gdy robisz zdjęcie zwróć uwagę na mocne punkty. Zastanów się które elementy Twojego zdjęcia są najważniejsze i spróbuj umieścić je w miejscu przecięcia linii.

rodzaje kompozycji kadru fotograficznego


Linie w fotografii


Warto wykorzystać nie tylko mocne punkty, ale również linie. Te poziome idealne są do umiejscowienia tam np. linii horyzontu. Natomiast na liniach poziomych umieść osoby, czy budynki.


co to jest kompozycja w fotografii

Dowiedz się również jaka pora dnia jest idealna do robienia zdjęć.


Trójpodział kompozycji w fotografii


Reguła trójpodziału polega na podzieleniu zdjęcia na trzy części w pionie i poziomie. Miejsca przecięć tych linii to tzw. mocne punkty. One przyciągają nasz wzrok w pierwszej kolejności, dlatego warto umieszczać tam najważniejsze elementy zdjęcia. Nie zapomnij też o liniach, które są idealnym wyznacznikiem np. horyzontu.


fotografia kompozycja dla początkujących

Koniecznie wypróbuj zasadę trójpodziału kompozycji przy najbliższej okazji ! Możesz to zrobić poprzez włączenie linii siatki na wyświetlaczu aparatu lub w obróbce.


blog o grafice komputerowej

Ps. Przeczytaj ten wpis i poznaj najlepsze darmowe aplikacje do edycji zdjęć.

 

 

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!