Notes nastolatki

Bokeh. Co przychodzi Ci do głowy, gdy widzisz to słowo? Aparat, magia, zbliżenie, zdjęcia? Tak. To wszystko dotyczy tego wyrazu. Ale jak osiągnąć efekt bokeh? Jeśli w Twojej głowie zawitała pustka, nic nie szkodzi. Z tego wpisu dowiesz się nie tylko jak zrobić bokeh, ale też jak go wykorzystać i urozmaicić!

 

Bokeh w fotografii

Jak rozmyć tło na zdjęciach?


efekt bokeh jaka przysłona
Co to bokeh?

Rozmyte, nieostre tło z charakterystycznymi kółkami w tle to właśnie efekt bokeh.


Jak zrobić bokeh? – Od czego zależy?

Aby osiągnąć efekt bokeh zwróć uwagę na poniższe elementy:

Przysłona (F)  – Mniejsze wartości tego parametru powodują większą głębię ostrości (czyli bardziej rozmyte tło) Jaka wartość przysłony jest najlepsza? Jak najmniejsza. Najlepiej nie większa niż f/2.8.

Odległość od fotografowanego obiektu – dobiera się ją najczęściej metodą prób i błędów. Warto z tym poeksperymentować.

Tło – zadbaj o światło na drugim planie. Może być naturalne np. rozproszone promienie słońca, lub sztuczne np. lampki ozdobne (nawet takie choinkowe!) Pamiętaj też, żeby oddalić fotografowany obiekt od tła.

jak uzyskać efekt bokeh


Jakim aparatem można zrobić rozmyte tło?

Każdym. Każdy obiektyw jest w stanie rozmyć tło. Jednak nie każdym uzyskasz mega mocne rozmycie. Jaki obiektyw użyć? Dobrym wyborem będzie na przykład 50mm. (Ja do zdjęć w tym wpisie użyłam obiektywu 25mm)

jakie ustawienia bokeh


Jak stworzyć ładny bokeh w tle? – Ustawienia aparatu

Najważniejsza jest przysłona. Ustaw małą głębię ostrości (mała wartość przysłony np. f/2.8) Przy takich ustawieniach jeden punkt na fotografii, będzie ostry, a reszta zostanie rozmyta.

Poniżej widzisz zdjęcie zrobione z przysłoną 2.0

blog fotografia co to bokeh

A to zdjęcie zrobiłam z przysłoną 5.0

jak zrobić bokeh na zdjęciu


Jak urozmaicić bokeh ? Bokeh w dowolnym kształcie

Standardowo bokeh jest w kształcie kółek, ale da się go również uzyskać w wielu innych kształtach. Możesz nadać mu własny kształt. Bokeh w kształcie serca? Czemu nie! Potrzebujesz do tego kawałek sztywnego papieru. Wytnij kształt i przymocuj go do obiektywu jak na zdjęciu poniżej.

bokeh w fotografii


Czy bokeh da się zrobić telefonem?

Oczywiście. Wystarczy przybliżyć się do fotografowanego obiektu. W niektórych smartfonach dostępny jest tryb portretowy, makro lub przysłony. Te tryby służą właśnie do tego, by rozmyć tło. Jeśli masz zwykły smartfon bez takich opcji możesz ciekawie rozmyć tło za pomocą aplikacji do obróbki np. Snapseed (opcja lens blur)

Przeczytaj też wpis o darmowych aplikacjach do edycji zdjęć.

jaki aparat do bokeh


Podsumowanie – jak uzyskać efekt bokeh?

By zrobić zdjęcia z efektem bokeh ustaw niską wartość przysłony. Najlepiej nie większą niż f/2.8. Ponadto zadbaj o światło na drugim planie np. w postaci lampek choinkowych, lub rozproszonych promieni słonecznych. Z tego wpisu dowiesz się, jaka pora dnia jest idealna na robienie zdjęć.

od czego zależy bokeh

 

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!