Notes nastolatki

Zdjęcia w ruchu wyglądają magicznie. Coś, co dzieje się w mgnieniu oka nagle zatrzymuje się na fotografii. Skaczące dzieci, pluski wody, czy lejąca się herbata. Możesz przyjrzeć się tym dynamicznym ruchom uchwyconym w pikselach i zobaczyć to, czego normalnie nie dostrzegasz.

 

Jak zamrozić ruch na zdjęciu?  - porady i ustawienia jak zrobić zdjęcia w ruchu.

Fotografia w ruchu


jak robić zdjęcia w ruchu aparat
Co jest najważniejsze przy robieniu zdjęć w ruchu?

Ustawienia! To klucz do sukcesu w tym wypadku. Bez nich zdjęcie będzie rozmazane i nieostre. W aparacie możesz zmieniać następujące główne ustawienia:
- ISO (czułość)
- Przysłonę
- Migawkę (czas naświetlania) – na tym skupimy się dziś najbardziej

Który z czasów należy użyć do zamrożenia ruchu na zdjęciu?

Aby zamrozić ruch na zdjęciu musisz odpowiednio ustawić czas naświetlania. Nie ma jednej wartości która będzie idealna, bo wszystko zależy od warunków, w których fotografujesz.

zdjęcia w ruchu porady ustawienia pluski wody
Żeby osiągnąć jak najlepsze efekty czas naświetlania powinien być jak najkrótszy np. 1/1000. Nie zawsze mam jednak odpowiednie warunki żeby robić zdjęcia z taką migawką i fajne efekty uzyskuję również przy 1/500. Tak naprawdę idealną migawkę musisz ustalić metodą prób i błędów. Ruch przy 1/400 jest rozmazany? Spróbuj 1/500 itp.


Jaki aparat do zdjęć w ruchu?

Każdy! Nawet aparat w telefonie da sobie radę, jeśli masz możliwość ustawić wartość migawki.

ruch na zdjęciu blog


Zdjęcia wody w ruchu

Moim ulubionym przedmiotem do fotografowania w ruchu jest woda, albo mleko, czy jakakolwiek inna ciecz. Ich elastyczne kształty są bardzo intrygujące. Największą frajdę miałam, gdy robiłam zdjęcia plusków wody nad jeziorem. Ja robiłam zdjęcia i pilnowałam ustawień aparatu, a moja siostra rzucała kamień do wody. Efekty były świetne!

blog fotograficzny poradnik

efekt ruchu na zdjęciu pluski wody

Równie dobrze sprawdzą się do takich zdjęć produkty sypkie np. piasek. Takie zdjęcie zrobiłam podczas złotej godziny nad jeziorem w jeden z ciepłych wakacyjnych dni (o niebieskiej godzinie przeczytasz tutaj).

jak zamrozić ruch na zdjęciu
Jeśli planujesz zdjęcia słodkich przysmaków spróbuj użyć cukru pudru. On też świetnie wychodzi na zdjęciach w ruchu. Zamrożony wygląda niczym spadający śnieg. (Pamiętaj wtedy, aby tło za cukrem pudrem było ciemne, najlepiej czarne wtedy dzięki kontrastowi cukier będzie lepiej widoczny).

fotografia kulinarna pomysły

aparat do zdjęć w ruchu


Przeczytaj też:

 - Co to niebieska godzina?
 - RAW, czy JPG? Co wybrać?

 

 

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!