Notes nastolatki

Kolory. Jest ich mnóstwo. To daje milion możliwości. Ten nieograniczony wybór jest czasem przytłaczający. Lepiej użyć pomarańczowy z żółtym, a może lepiej z niebieskim? Albo może wybiorę fioletowy? Też masz czasem taki mętlik w głowie? Przeczytaj ten wpis i poznaj zasady i rozwiązania, które ułatwią ci dobór kolorów do Twoich projektów!

jak łączyć kolory w grafice

 

Poznaj zasady łączenia kolorów i rób lepsze projekty graficzne.

Teoria barw. Poradnik grafiki komputerowej – jak łączyć kolory?

 

Schemat analogiczny


Schemat analogiczny stworzysz z 3 kolorów, które znajdują się koło siebie na kole barw.

jakie są zasady łączenia kolorów


Takie zestawienie kolorów jest przyjemne dla oka, więc jeśli nie wiesz, jakie kolory wybrać to będzie świetna opcja. Ze względu na to, że te leżą blisko siebie wyglądają spójnie i harmonijnie. Przez to mogą Ci przypominać schemat monochromatyczny.

schemat analogiczny jakie kolory wybrać

Ps. Przy wybieraniu Twojej palety pamiętaj, że warto wybrać jeden kolor dominujący i inne, które posłużą jako dodatkowy akcent.

 

Schemat monochromatyczny


To jedna z najbardziej popularnych zasad łączenia barw. Składa się z jednego koloru i jego różnych odcieni.

jak dobierać kolory w projektach graficznych

Schemat monochromatyczny ciągle zyskuje popularność, głównie ze względu na rozpowszechnianie idei minimalizmu. Dotyczy to designu stron internetowych, reklam, czy opakowań.

schemat monochromatyczny grafika komputerowa

To połączenie kolorów wykorzystałam ostatnio przy edycji zdjęcia, które możesz zobaczyć poniżej. Użyłam do tego Photoshopa. Z tego wpisu dowiesz się jak to zrobiłam. Kliknij tutaj i zobacz tutorial!

projektowanie graficzne od podstaw blog

 

Schemat dopełnieniowy


Czy przeciwieństwa się przyciągają? Ta zasada pokazuje, że tak. Schemat dopełnieniowy składa się z 2 kolorów, które znajdują się naprzeciwko siebie w kole barw np. czerwony i zielony, lub fioletowy i pomarańczowy.

schemat komplementarny zasady łączenia kolorów

Paleta dopełnieniowa może być bardzo efektywna, dzięki swojemu bogatemu kontrastowi.  Zwłaszcza wtedy, gdy użyjesz zimnych i ciepłych odcieni.

jakie kolory do siebie pasują


Triada


Triadę, jak nazwa wskazuje tworzysz z 3 kolorów, które są równo od siebie oddalone na kole barw. Tak jak poniżej.

samodzielna nauka grafiki komputerowej
To połączenie kolorów zapewnia kontrast i harmonię. Innym przykładem triady jest paleta poniżej. Wydaje Ci się znajoma? To właśnie są kolory logo Burger King.

jak łączyć kolory koło barw

Schematy, które przedstawiłam powyżej możesz wykorzystać nie tylko w grafice i projektowaniu, ale także w fotografii. Możesz np. zastosować jeden ze schematów w obróbce zdjęcia i zmienić kolor jakiegoś obiektu. W tym wpisie pokazuje jak to zrobić przy pomocy darmowego programu GIMP.

 blog grafika komputerowa

 

Zasady łączenia kolorów

Stworzenie własnej palety kolorów może wydawać się trudne, ale są świetne narzędzia, które Ci w tym pomogą np. aplikacja Color Harmony (dostępna na Android) lub Color Wheel (do pobrania na IOS)

dobieranie kolorów w projekcie

Możesz tam wybrać schemat kolorystyczny, który cię interesuje. Następnie aplikacja wygeneruje ci paletę kolorów, którą możesz edytować np. zmniejszyć nasycenie kolorów.

Przeczytaj też wpis o mockupach. Dowiesz się jak prosto wizualizować projekt np. nadruku na kubek, czy koszulkę.

 co to mockup grafika komputerowa

 

Szukaj...

O mnie

Jestem nastolatką ciekawą świata. Interesuję się fotografią i grafiką komputerową. Właśnie tymi pasjami dzielę się na moim blogu. Znajdziesz tu mnóstwo wiedzy i inspiracji do działania!